سفرهای خارجی از چه زمانی آغاز می‌شوند؟

ویروس کرونا؛ سفرهای خارجی از چه زمانی آغاز می‌شوند؟

ویروس کرونا؛ سفرهای خارجی از چه زمانی آغاز می‌شوند؟

با بهتر شدن وضعیت کنترل ویروس کرونا، برخی کشورها در حال احیای صنعت گردشگری هستند. در این مقاله بررسی می‌کنیم که کشورها، سفرهای خارجی خود را از چه زمانی دوباره از سرخواهند گرفت.

پس از گذشت حدود 4 ماه از شیوع جهانی ویروس کرونا، برخی از کشورهای دنیا توانستند روند شیوع این ویروس را به‌نوعی، کنترل کنند. همان‌قدر که طی روزهای اخیر می‌بینیم، آمار مبتلایان و کشته‌شدگان ناشی از این ویروس در اکثر نقاط جهان رو به کاهش است. این آمار و ارقام در برخی کشورها با یک شیب تند و فزاینده دنبال می‌شوند. کاهش آمار شیوع کرونا در اکثر نقاط جهان باعث شده تا شاهد بازگشت ملایم فعالیت‌هایی باشیم که به‌واسطه‌ی قرنطینه‌ی کرونا، معلق شده بودند. یکی از این موارد، صنعت گردشگری است. به‌دنبال قرنطینه‌ی ناشی از کرونا، پروازهای خارجی اقصانقاط جهان وارد یک حالت برزخ‌مانند شدند و تا مدت‌ها مسافران کشورهای خارجی نمی‌دانستند که بالاخره چه زمانی می‌توانند به مقصد موردنظر خود سفر کنند. حالا که ایرلاین‌های خارجی در حال احیای دوباره‌ی فعالیت‌های خود هستند، تصمیم گرفتیم در این مقاله، اکثر کشورهای تمامی قاره‌ها را بررسی کنیم و ببینیم که سفرهای خارجی، بالاخره از چه زمانی آغاز می‌شوند. همراه آوا بلیط باشید.

آسیا

هند

هند

کشور هند در ماه مارس (اسفند 98-فروردین 99) قوانین منع سفر را به ‌صورت کامل اجرا کرد. در نتیجه، ورود و خروج به این کشور رسما ممنوع اعلام شد. با وجود اینکه شرایط قرنطنیه در کشور هند تا روز 18 مه (29 اردیبهشت 99) تمدید شده است، هنوز مشخص نیست که قوانین منع سفر در این کشور دقیقا از چه زمانی به‌پایان خواهد رسید. گفتنی است که هزار و صد هندی بر اثر ابتلا به‌کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

چین

چین

چین کشوری است که تمامی ماجرای کرونا از آنجا آغاز شد. کشور چین در ماه مارس قوانین منع سفر را وضع و اجرا کرد. هنوز این قوانین پابرجا هستند. افراد چینی که سلامتی آن‌ها تایید شده باشد، می‌توانند در شهرهای خود تردد داشته باشند. تردد افراد چینی زیر نظر سازمان‌های سلامت این کشور صورت می‌گیرد. کشور چین سفرهای کاری مسافران کشور کره‌ی جنوبی به برخی از شهرهای خود را بلامانع اعلام کرده است. چینی‌ها در نظر دارند تا با تولید مناطقی موسوم به «مناطق سبز»، سفرهای کاری را به‌حالت عادی برگردانند و آن‌ها را تسریع کنند. گفته می‌شود که مسئولین کشور چین در نظر دارند محدودیت‌های سفر از 14 کشور مختلف به چین را لغو کنند؛ اما، قوانین منع سفر هنوز در این کشور پابرجا است و هنوز مشخص نیست که چه زمانی، این محدویت به‌صورت کامل برای مسافران چین برداشته خواهد شد.

هنگ‌کنگ

از تاریخ 25 مارس یک سری محدودیت برای سفر به هنگ کنگ ایجاد شد. از این تاریخ، ورود مسافران غیرهنگ‌کنگی به این کشور تقریبا ممنوع شد و افراد ذکر شده پس از ورود به هنگ‌کنگ، در منطقه‌ای ویژه از فرودگاه‌های این کشور تا یک تاریخ نامشخص نگهداری می‌شوند. مسافران چینی، تایوانی و اهل ماکائوی این کشور هم پس از ورود به هنگ‌کنگ، پس از 14 روز قرنطینه می‌توانند وارد هنگ‌کنگ شوند. گفتنی است افراد غیرهنگ‌کنگی که پیش از ورود و شرکت در قرنطینه‌ی 14 روزه به سایر کشورهای دنیا سفر کرده باشند، نمی‌توانند وارد این کشور شوند. لازم به ذکر است که محدودیت‌های سفر منطقه‌ی هنگ کنگ برای مسافران قسمتی از چین، ماکائو و تایوان ممکن است برداشته شود؛ اما هنوز موردی از این قضیه تایید نشده است.

ماکائو

شنیده‌ها و اخبار حاکی از این هستند که شیوع کرونا در کشور ماکائو تحت کنترل است؛ با این وجود، قوانین منع سفر برای مسافران تمامی کشورها به‌جز چین، هنگ‌کنگ و تایوان اعمال می‌شود. گفتنی است شرایط تحت عنوان «حباب سفر» قرار است میان هنگ‌کنگ و ماکائو ایجاد شود تا مسافران این دو منطقه راحت‌تر بتوانند به انجام کارهای سفر محور خود بپردازند؛ اما این مهم هنوز عملی نشده است.

ژاپن

ژاپن

کشور ژاپن در شرایط اضطراری قرار دارد و از تاریخ 6 مه (17 اردیبهشت) ضمن اجرای قانون منع سفر، مرزهای خود را شدیدتر از گذشته کنترل می‌‌کند. سفر به ژاپن برای مسافران 70 کشور مختلف از جمله آمریکا، ممنوع شده است و افرادی که 14 روز قبل از سفر به ژاپن به این 70 کشور سفر کرده باشند، نمی‌توانند وارد ژاپن بشوند. ژاپن در روزهای ابتدایی شیوع جهانی کووید 19، قرنطینه‌ی خانگی را اجرایی نکرد؛ اما این موضوع حالا کاملا تغییر کرده و ضمن برپا شدن قرنطنیه‌ی خانگی در ژاپن، یک وضع اضطراری در این کشور حاکم شده است. بازی‌های المپیک 2020 تابستان امسال قرار بود در ژاپن برگزار شوند اما دخالت ویروس کرونا،‌ برگزاری المپیک امسال را به تابستان سال 2021 یا حتی موعدی دیرتر از آن، موکول کرده است.

کره جنوبی

کره جنوبی

 آمریکا و کره‌ی جنوبی در روزها و ماه‌های ابتدایی شیوع جهانی کرونا، موارد ابتلا و مرگ نسبتا کم‌تعداد و مشابهی را ثبت کرده بودند. این دو کشور اما حالا و در آغاز ماه مه، بیش از 60 هزار مورد مرگ ناشی از ابتلا به کرونا را داشته‌اند. کشور کره از 70 هزار مرگ در آمریکا، تنها 300 مورد کمتر را ثبت کرده است. قوانین منع سفر هنوز در کره‌ی جنوبی اجرا می‌شوند و سفرهای غیرضروری به این کشور صورت نمی‌گیرد. دو کشور چین و کره‌ی جنوبی اخیرا توافق کرده‌اند تا ممنوعیت سفرهای کاری از چین به کره و بالعکس را لغو کنند.

سنگاپور

سنگاپور از اولین کشورهایی بود که به با وضع قوانین و مقرارت دقیق، مبارزه با شیوع ویروس کرونا را آغاز کرد. مواردی مثل اجرای قرنطینه‌ی خانگی و غربال‌گری، باعث شد تا آمار ابتلا به کرونا و مرگ ناشی از آن در سنگاپور عدد پایین‌تری را نسبت به سایر نقاط جهان نمایش دهد. آزمایش‌ها گسترده‌ی صورت‌گرفته در سنگاپور از دیگر دلایلی بود که به کاهش موارد ثبت‌شده از کووید 19 در این کشور انجامید. شروع موج جدید از ابتلای افراد به کرونا، باعث شد تا این کشور مانند دیگر نقاط جهان، قوانین سفت‌وسختی را برای مقابله با کرونا وضع کند؛ در نتیجه، درب‌های سنگاپور هم مانند سایر نقاط جهان به روی گردشگرها و مسافرین، بسته است. فعلا هیچ تاریخ دقیقی برای موعد برداشته شدن این محدودیت‌ها وجود ندارد.

تایلند

تایلند هم مانند سایر کشورها محدودیت‌های سفر را از همان ماه مارس آغاز کرد و تا امروز این محدودیت‌ها ادامه داشته‌اند. برخی از شهروندان آمریکایی و دیگر مسافرانی که به تایلند سفر کرده بودند، فعلا در این کشور مانده‌اند چراکه مرزهای تایلند بسته شده و هنوز معلوم نیست چه زمانی قرار است دوباره باز شود. منطقه‌ی مگاسیتی و فوکت (Phuket) در بانکوک که از جاذبه‌های گردشگری تایلند هستند، این اواخر به مراکز مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا تبدیل شده بودند. انتظار می‌رود که این دو منطقه، دیرتر از سایر مناطق توریستی تایلند به حالت سابق خود بازگردند. انتظار می‌رود که صنعت توریسم تایلند تا سال 2021 درحالت تعلیق باقی بماند.

کامبوج

از 14 مارس (24 اسفند)، سفر تمامی مسافران آمریکایی، آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و اسپانیایی به کامبوج تا اطلاع ثانوی ممنوع شد. با وجود اینکه هنوز ممنوعیت رسمی سفر ساکنان غیر از این کشورها اعلام نشده است، افرادی که می‌خواهند به کامبوج سفر کنند ضمن اینکه باید یک دلیل مشروع برای این کار داشته باشند، باید 72 ساعت قبل از سفر خود به کامبوج، یک مدرک پزشکی معتبر مبنی عدم ابتلایشان به کرونا داشته باشند. تا به امروز 122 مورد ابتلا به کرونا در کامبوج ثبت شده است.

ویتنام

ویتنام از جمله کشورهایی است که در مسیر احیای صنعت توریسم خود قدم‌هایی را برداشته است. با توجه به قوانین وضع‌شده پیرامون قضیه‌ی منع سفر، هنوز گردشگران خارجی نمی‌توانند به کشور ویتنام سفر کنند. برخی از جاذبه‌های توریستی ویتنام دوباره در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. مسافران و گردشگران آمریکایی که هنوز در کشور ویتنام استقرار داشتند هم پس از قوانینی که در ماه مارس در این کشور وضع شد، ویتنام را ترک کردند. ویتنام گردشگری داخلی خود را به‌حالت پیش از شیوع کرونا برگردانده و در حال تدارک «حباب سفر» برای تسهیل سفر مسافرانی است که می‌خواهند به‌ کشورهای همسایه‌ی ویتنام بروند. چین و کره‌ی جنوبی احتمالا از اولین کشورهایی باشند که در حباب سفر ویتنام قرار می‌گیرند. تا به امروز 300 مورد ابتلا به ویروس کرونا در ویتنام ثبت شده و آمار مرگ بر اثر این ویروس، عدد صفر را نشان می‌دهد.

اندونزی

اندوزی با آمار 1000 کشته ناشی از ابتلا به ویروس کرونا،‌ از جمله کشورهایی است که سفرهای داخلی و خارجی را به‌کل، ممنوع اعلام کرده است. دولت اندونزی در تلاش است تا اقتصاد این کشور را قبل از ماه اوت، دوباره به حالت قبل از شیوع کرونا برگرداند. هنوز مشخص نیست که صنعت توریسم طی ماه‌های آتی احیا خواهد شد یا خیر. فعلا هیچ سفر خارجی‌ای از اندونزی و به آن انجام نمی‌شود؛ حتی سفرهای کاری.

مالزی

در کشور مالزی قرنطینه‌ی خانگی تا تاریخ 9 جوئن (20 خرداد) تمدید شده است. اکثر فعالیت‌های شغلی در همین ماه مه که در آن قرار داریم، بازگشایی شده‌ یا می‌شوند. کشور مالزی همچنان از توریست‌ها می‌خواهد که برای جلوگیری از ابتلای احتمالی به کرونا، به این کشور سفر نکنند. سفر به مالزی ممنوع نیست اما مسافران این کشور به‌محض فرود در مالزی، باید 14 روز قرنطینه شده و سپس وارد کشور شوند؛ حتی خود افراد مالزیایی. محدودیت‌ سفرهای داخلی برای ساکنین مالزی کاهش یافته است.

تایوان

تایوان یکی از کشورهایی است که به‌خوبی توانست بحران کرونا را کنترل کند. یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع، کنترل عبور و مرور به این کشور بوده است. تایوان از تاریخ 19 مارس (20 اسفند) ورود گردشگران خارجی را ممنوع کرد. حتی ورود گردشگران کشورهای دیگر به تایوان که مسیر ترانزیت‌شان از این کشور عبور می‌کرد نیز ممنوع اعلام شده است. 

فیلیپین

کشور فیلیپین هم مانند سایر نقاط جهان در شرایط قرنطینه قرار دارد و طبق گفته‌ی رئیس‌جمهور این کشور، مناطق پرریسک مثل مانیلا و دیگر سرزمین‌های پرخطر فیلیپین تا اواسط ماه مه در حالت قرنطنیه خواهند ماند. حدود 10 هزار مورد ابتلا به کرونا در فیلیپین ثبت شده و تعداد بالایی از مبتلایان در شهر مانیل ساکن بوده‌اند. قوانین منع سفر از تاریخ 22 مارس در کشور فیلیپین اجرا شدند. به‌تازگی مشخص شده که گردشگران خارجی اجازه ندارند وارد کشور فیلیپین شوند.

 

اروپا

ایتالیا

ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهایی بود که شیوع ویروس کرونا ضربه‌ی محکمی را به نظام سلامت مردمانش وارد کرد. این کشور با بیش از 30 هزار مورد مرگ و 200 هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا، به یکی از نگران‌کننده‌ترین و پرالتهاب‌ترین نقاط جهان از نظر شیوع کرونا تبدیل شد. گفتنی است که از تاریخ چهار مه (15 اردیبهشت) کارخانه‌ها بازگشایی و ساخت بناهای مختلفی که متوقف شده بود، دوباره از سر گرفته می‌شود. گفتنی است که از تاریخ 18 مه تمامی رستوران‌ها و بارهای ایتالیایی دوباره مثل قبل فعالیت خواهند کرد. طبق اعلامیه‌ی نخست‌وزیر ایتالیا یعنی جوزپه کونته، فعالیت‌های مختلف با محوریت فاصله‌گذاری اجتماعی تا ماه‌های بعد پابرجا خواهند بود و در نتیجه، صنعت توریسم ایتالیا نیز در حالت غیرفعال به سر خواهد برد. فعلا اطلاعات رسمی و دقیق از وضعیت توریسم در ایتالیا در دسترس قرار نگرفته است. لورنزا بونارکورسی، گرداننده‌ی دایره‌ی توریسم کشور ایتالیا به‌تازگی اعلام کرده است که این صنعت در سال 2020 غیرفعال خواهد بود.

 

ترکیه

ترکیه

ترکیه از 28 مارس تا به امروز تمامی پروزهای خارجی خود را لغو کرده و هنوز مشخص نیست که این وضعیت تا چه زمانی قرار است ادامه داشته باشد. آمار و ارقام، ابتلای 138 هزار نفر به ویروس کرونا و مرگ سه‌هزار نفر بر اثر ابتلا به این ویروس را گزارش می‌کنند.

مالت

کشور مالت در ماه مه دوباره فعالیت‌های مردم خود را به‌حالت قبل از شیوع کرونا برگرداند و سپس، دوباره یک دوره‌ی قرنطینه‌ی سه هفته‌ای را آغاز کرد. در این کشور 450 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است. هنوز مشخص نیست که چه زمانی وضعیت صنعت توریسم این کشور دوباره به حالت عادی باز خواهد گشت چراکه طبق قرنطینه ی عمومی، تمامی پروازهای داخلی و خارجی مالت لغو شده‌اند.

یونان

کشور یونان در ماه مه وارد دوران قرنطینه شد و تا روز 11 مه، آمار 151 کشته ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است. طبق صحبت‌های نخست‌وزیر این کشور، یونان توانسته اولین موج از شیوع کرونا را کنترل کند و مسئولان این کشور انتظار دارند تا فعالیت‌های اجتماعی این کشور در تاریخ یک ژوئیه (11 تیر) به حالت عادی بازگردند.

فرانسه

فرانسه

فرانسه هم از دیگر کشورهای اروپا بود که طی مدت اخیر، شدیدا تحت فشار شیوع ویروس کرونا قرار گرفت. با تمامی این موارد اما، رئیس‌جمهور این کشور یعنی امانوئل مکرون اعلام کرد که قرنطینه‌ی عمومی از تاریخ 11 مه (22 اردیبهشت) به بعد، برداشته می‌شود و پروازهای داخلی کشور فرانسه از سر گرفته می‌شوند. گفتنی است که مسافران کشورهایی که عضو اتحادیه‌ی شینگن نیستند، نمی‌توانند وارد خاک فرانسه شوند. هنوز مشخص نیست این قضیه تا چه مدتی پابرجا خواهد ماند. ممنوعیت سفر مسافران کشورهای اروپایی مخصوصا مسافرانی که کشور مبدا آن‌ها عضو اتحادیه‌ی شینگن نیست، تا روز 15 مه (26 اردیبهشت) ادامه داشت و به‌نظر می‌رسد که تمدید هم بشود.

اسپانیا

اسپانیا با ثبت آمار فوت 27 هزار مبتلای کرونا، یکی دیگر از نقاط پرالتهاب اروپا طی ماه‌های گذشته بود. اخیرا و با آغاز ماه مه، محدودیت‌های قرنطینه‌محور دوباره اعمال شدند و با توجه به موارد ابتلای تازه‌ای که در این کشور ثبت می‌شود، به‌نظر می‌رسد که بازگشت فعالیت‌های عادی مردم اسپانیا فعلا محقق نمی‌شود. گفتنی است که تا تاریخ 23 مه (3 خرداد) وضعیت اضطراری ملی این کشور ادامه خواهد یافت. با توجه به وضعیتی که در اسپانیا رقم خورده است، انتظار نمی‌رود که حتی تا پایان تابستان سال جاری، صنعت توریسم این کشور به حالت عادی برگردد و مسافرت‌های داخلی و خارجی به این کشور از سر گرفته شود.

پرتغال

پرتغال حدود 6 هفته وارد حالت قرنطینه شد و این روزها می‌بینیم که این کشور، وضعیت عادی بدون قرنطینه را برای مردمش ترتیب داده است. البته که این بدین معنی نیست که پروازهای داخلی و خارجی این کشور هم به روال عادی برگشته‌اند. همچنان ورود مسافران خارجی و مسافرت‌های داخلی این کشور در حالت تعلیق قرار دارد. طبق گفته‌ی نخست‌وزیر کشور پرتغال یعنی آنتونیو کاستا،‌ برداشته شدن قرنطینه باعث بالاتر رفتن ریسک افزایش شیوع بیماری می‌شود و احتمالا به‌همین دلیل هم هست که صنعت توریسم پرتغال همچنان در حالت معلق به‌سر می‌برد.

سوئیس

سوئیس از تاریخ 26 مارس عبور و مرور گردشگران خارجی را ممنوع کرد. این در حالی است که مسئولان سوئیس سفرهای کاری را بدون ممنوعیت باقی گذاشته‌اند. از 11 مه سفر برخی از گردشگران اروپایی به سوئیس بلامانع اعلام شد. البته باید این را هم در نظر داشت که ساکنان کشور لیختنشتاین می‌توانند به سوئیس سفر کنند. افرادی که از این کشور می‌توانند وارد سوئیس شوند، باید یکی از اعضای خانواده‌شان در سوئیس باشد یا در کشور سوئیس یک شغل داشته باشند. به‌جز این موارد، سفرهای داخلی و خارجی سوئیس همگی درحالت تعلیق قرار دارند.

بلژیک

در همان روزهای آغازین شیوع کرونا در بلژیک، این کشور تمامی پروازهای داخلی و خارجی را لغو کرد. با وجود محدودیت‌های ایجاد شده برای پرواز به این کشور و صدالبته طبق اطلاعیه‌ی منتش شده از سفارت آمریکا در بلژیک، افرادی که اجازه‌ی ورود به این کشور را پیدا می‌کنند باید به‌مدت 14 روز قرنطینه شوند. بلژیک از چهار مه محدودیت‌های ایجاد شده برای مردم خود را سبک کرد و به‌جز صنعت توریسم، انتظار می‌رود که طی روزهای آتی این محدودیت‌های بیشتر از قبل برداشته شوند.

لوکزامبورگ

تا به امروز 101 مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در کشور لوکزامبورگ ثبت شده است. لوکزامبورگ اخیرا مرزهای خود را به‌روی برخی از کشورهای همسایه‌اش باز گذاشته است. مرزهای لوکزامبورگ با آلمان همچنان بسته‌اند. برخی از مغازه‌ها در لوکزامبورگ بازگشایی شده‌اند؛ اما به‌نظر می‌رسد که مدارس این کشور تا پایان ماه مه تعطیل بمانند. به‌جز باز شدن مرزهای لوکزامبورگ به روی برخی از کشورهای همسایه، به‌نظر تا اطلاع ثانوی سفرهای داخلی و خارجی این کشور در حالت تعلیق بمانند. صنعت توریسم لوکزامبورگ همچنان معلق است.

آلمان

آلمان

آلمان نسبت به سایر کشورهای قاره‌ی سبز، آمار کشته‌های کمتری را مخابره کرده است و با این وجود، 169 هزار مبتلا به کرونا در آلمان دیده شده و 7 هزار مورد فوتی گزارش شده است. آلمان محدودیت شدیدی را برای صنعت توریسم خود ایجاد کرده است. مرزهای این کشور به روی سایر کشورها بسته شده‌اند. آنگلا مرکل صدراعظم کشور آلمان، به‌تازگی دستور بازگشایی مرزهای این کشور به مملکت‌های اروپایی را صادر کرده است و در تاریخ 13 می، سه عدد از مرزهای این کشور به کشور اتریش باز شدند و یک سری از نقل و انتقالات میان این دو کشور صورت گرفت. به‌نظر می‌رسد که قرنطینه‌ی آلمان تا ماه اکتبر ادامه داشته باشد؛ چراکه حتی فستیوال‌های ماه اکتبر که در این کشور قرار بود برگزار شوند هم به حالت تعلیق درآمده است.

اتریش

فعالیت‌ شغل‌هایی مثل مغازه‌ها و کارهای این‌چنینی از تاریخ 14 آوریل (26 فروردین) دوباره به حالت قبلی خود برگشتند. از تاریخ یک مه نیز فعالیت‌های تجارت‌محور کشور اتریش دوباره از سر گرفته شد. مدتی بود که احتمال می‌رفت دولت اتریش قصد دارد تا زمانی که واکسن یا درمان کرونا یافت نشود، پروازهای داخلی و خارجی این کشور را لغو کند. گفتنی است که مقامات اتریشی قصد دارند تا رفته رفته صنعت توریسم را از تابستان احیا کنند. این در حالی است که احتمالا در اوایل، تنها مردم بومی اتریش و ساکنان کشورهای همسایه بتوانند از این کشور بازدید داشته باشند. خبرهای اخیر حاکی از این بودند که از تاریخ 13 مه، سه عدد از مرزهای اتریش و آلمان برای انجام برخی از نقل و انتقالات باز شده‌اند. 

لهستان

لهستان از ماه آوریل قرنطینه‌ی عمومی را آغاز کرد. فعلا این کشور در میانه‌ی فرآیند قرنطینه‌ است و به‌نظر می‌رسد که مرزهایش تا مدتی به روی گردشگران خارجی بسته بمانند. 15 هزار مورد ابتلا به کرونا در این کشور ثبت شده و 750 مورد فوت هم تاکنون از لهستان گزارش شده است.

بلغارستان

بلغارستان سفرهای خارجی را در ماه آوریل و سفرهای داخلی را در ماه مه لغو کرد. کمتر از دو هزار مورد مرگ در این کشور ثبت شده است. گفته می‌شود که افراد بلغاری که قصد بازگشت به این کشور را دارند، باید 14 روز در قرنطینه بمانند.

آلبانی

کشور آلبانی در ماه مارس تمامی پروازهای تجاری داخلی و خارجی خود را لغو کرد. البته که ایرلاین «ایر آلبانیا» پروازهایی که مقصدشان ترکیه-استانبول باشند را انجام می‌دهد.

ارمنستان

در ارمنستان زندگی همچنان با روال عادی خود طی می‌شود. مردم می‌توانند آزادانه به کافه‌ها، رستوران‌ها و سر کار بروند. متاسفانه اخیرا آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور بالا رفته است. این کشور در ماه مارس مرزهای خود را بست. هنوز مشخص نیست که مرزهای این کشور درحالت بسته قرار دارند یا اینکه دوباره به روال قبلی برگشتند.

مجارستان

مجارستان هم سفر افراد خارجی را ممنوع کرده است. ساکنان این کشور در صورت بازگشت از یک سفر خارجی، باید زیر نظر نظام سلامت این کشور قرار بگیرند. یک مسیر برای مسافران خارجی که برای رسیدن به مقصد باید از مجارستان عبور کنند، ایجاد شده است. سازمان‌های حمل‌ونقل از ممنوعیت پروازهای داخلی و خارجی مجارستان معاف شده‌اند. به‌نظر می‌رسد که ایرلاین «ویزایر»، پروازهای خود به مقصد اروپا و انگلستان را از سر گرفته است. گویا این ایرلاین تنها پروازهای کاری و نقل‌وانتقال ساکنان مجارستان را انجام می‌دهد.

اکراین

قرنطینه‌ی اکراین تا اواسط ماه مه تمدید شده است. این کشور در میانه‌ی فرآیند بازگشت به حالت قبل از کرونا است اما همچنان فعالیت‌های صنعت توریسم در آن معلق است. با وجود لغو پروازهای داخلی و خارجی، ساکنان اکراین که خارج از این کشور هستند، می‌توانند به وطن خود بازگردند.

روسیه

با توجه به گزارش رویترز، روسیه در حال حاضر از نظر میزبانی از مبتلایان به کرونا، پس از آمریکا و اسپانیا در جایگاه سوم قرار می‌گیرد. پیش‌تر، مسئولان و ریاست جمهوری روسیه درتلاش بودن تا روز یک ژوئیه (12 خرداد) را به‌عنوان موعد بازگشت این کشور به روال پیش از کرونا اعلام کنند. هنوز مشخص نیست که صنعت توریسم هم در این تاریخ احیا خواهد شد یا خیر. فعلا، سفرهای داخلی و خارجی روسیه همگی در حالت تعلیق قرار دارند.

جمهوری چک

کشور جمهوری چک فعلا پروازهای داخلی و خارجی خود را معلق کرده است؛ اما در نظر دارد تا پیش از ماه ژوئیه، مرزهای خود را به اسلواکی و اتریش باز کند. اگر شرایط خوب باشد، این روند سریع‌تر پیش خواهد رفت. مسئولان این کشور باور دارند که تا ماه ژوئیه، شرایط مسافرت به این کشور وارد یک حالت پایدار خواهد شد. مسافران کشورهای همسایه‌ی جمهوری چک می‌توانند وارد این کشور شوند؛ درصورتی که جواب تست کووید 19 آن‌ها منفی باشد.

انگلستان

انگلستان

انگلستان با ثبت آمار بیش از 28 هزار فوتی ناشی از ابتلا به کووید 19، یکی دیگر از کشورهای اروپا است که تحت تاثر این ویروس روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشت. با تمامی این موضوعات، انگلستان همچنان مرزهای خود را باز گذاشته و روزانه حدود 15 هزار مسافر وارد فرودگاه‌های این کشور می‌شوند. هنوز مشخص نیست که آیا انگلستان هم مثل دیگر نقاط جهان سفرهای داخلی و خارجی را ممنوع می‌کند یا خیر. فرودگاه‌های مختلف این کشور مردم را به استفاده از پوشش‌های محافظتی مثل دستکش یا ماسک تشویق می‌کنند.

اسکاتلند

با توجه به اینکه اسکالتند همچنان عضوی از بریتانیا است و از فرمان‌های دولت انگلستان پیروی می‌کند، پروازهای داخلی و خارجی این کشور نیز همچنان باز است. قرنطینه‌ی عمومی نیز در این کشور به‌صورت جدی اجرا می‌شود.

ایرلند

کشور ایرلند در شرف بازگشت به فعالیت‌های قبل از دوران کرونا قرار دارد و هتل‌ها، موزه‌ها و گالری‌های این کشور تا 20 ژوئیه (30 تیر) بازگشایی خواهند شد. گفتنی است که بارها در این کشور تا تاریخ 20 اوت (30 مرداد) تعطیل خواهد بود. هتل‌ها و هاستل‌ها هم در تاریخ 20 ژوئیه و با محدودیت پذیرش بازگشایی خواهند شد. خارجی‌هایی که وارد ایرلند می‌شوند (به‌جز ساکنین ایرلند شمالی) باید 14 روز قرنطینه و سپس وارد کشور بشوند.

هلند

هلند

آمار و ارقام جمع‌آوری شده تا 11 مه، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در هلند را با عدد 42 هزار نشان می‌دادند. این کشور در حال باگشت به روند پیش از کرونا و شیوع این ویروس است. طبق اعلامیه‌ی سفارت آمریکا، از تاریخ 19 مارس محدودیت سفر افراد خارجی در کشور هلند اعمال شد. تمامی ساکنان کشورهای خارج از اتحادیه‌ی اروپا از سفر کردن به هلند محروم هستند. گفتنی است که این وضعیت به احتمال بسیار زیاد تمدید خواهد شد؛ اما آمریکایی‌ها اجازه دارند تا درصورت داشتن مجوز، از فرودگاه هلند به‌عنوان فرودگاه واسطه‌ی فرآیند ترانزیت استفاده کنند.

دانمارک

مرزهای دانمارک تا یک ژوئیه (12 خرداد) بسته خواهند بود. برخی از فعالیت‌ها و مشاغل کشور دانمارک به حالت عادی برگشته‌اند و گفته می‌شود که مدارس این کشور تا 15 آوریل (27 فروردین) بازگشایی خواهند شد. مرزهای این کشور طی روزها و ماه‌های اخیر تحت کنترل شدید بودند و انتظار می‌رود که با افزایش شیوع کرونا، این مراقبت‌ها بیشتر و محدودیت‌های سفر، تمدید بشوند.

نروژ

نروژ تا به امروز هشت‌هزار و صد فرد افراد مبتلا به کرونا و 219 مورد فوتی ناشی از شیوع این ویروس را به خود دیده است. این کشور مرزهای خود را بسته است و به نظر می‌رسد که حتی تا پایان تابستان هم این وضعیت را حفظ کند. برخی از هتل‌های این کشور بازگشایی شده‌اند. نروژ از 12 مارس تا به امروز وارد شرایط قرنطینه شده است.

سوئد

سوئد یکی از کشورهایی بود که طی پاندمی کرونا ویروس، شرایط قرنطینه را ایجاد نکرد و افراد بسیار زیادی از این تصمیم مقامات سوئدی ضربه دیدند. این کشور سفر افراد ساکن در خارج از کشورهای عوض اتحادیه‌ی اروپا، از جمله آمریکایی‌ها را ممنوع اعلام کرده است. این ممنوعیت تا 15 می (26 اردیبهشت) ادامه داشت و مشخص نیست که تمدید خواهد شد یا خیر.

فنلاند

فنلاند با آمار کمتر از 300 فوتی ناشی از ابتلا به کووید 19، از جمله کشورهایی بود که به‌خوبی توانست این ویروس را کنترل کند. تا پیش از 14 مه (25 اردیبهشت) تمامی پروازهای داخلی و خارجی فنلاند لغو شدند و حالا، این کشور قصد دارد تا در مسیر باز کردن مرزهای خود به کشورهای عضو شینگن قدم بگذارد. گفتنی است که با کنترل بیشتر ویروس کرونا، محدودیت‌های اجتماعی در کشور فنلاند کمتر و نگرش دنبال‌شده برای کنترل کرونا، دقیق‌تر شود.

استونی

استونی از جمله کشورهایی است که مرزهای خود را باز گذاشته است و مسافرانش، پس از ورود به کشور باید 14 روز را در قرنطینه بگذرانند. استونی از 15 مه به مسافران دو کشور لتونی و لیتوانی اجازه‌ی ورود خواهد داد.

لتونی

لتونی از کشورهای اروپا است که با ثبت آمار کمتر از 50 مورد مرگ ناشی از ابتلا به ویروس،‌ از کشورهای نسبتا امن اروپا است. مانند دیگر کشورهای اروپایی، لتونی هم ورود مسافران خارجی را رسما ممنوع اعلام کرده است. گفتنی است که از تاریخ 11 مه، ساکنان کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا می‌توانند برای تحصیل یا کار، به این کشور سفر کنند. سفر این افراد به لتونی با یک دوره‌ی 14 روزه قرنطینه همراه خواهد شد. لازم به ذکر است که کشورهای همسا‌یه‌ی لتونی مثل لیتوانی و استونی (کشورهای بالتیک) می‌توانند بدون محدودیتی خاص، به این کشورها سفر کنند.

لیتوانی

این کشور هم مثل دیگر همسایه‌های بالتی خود، به‌جز ساکنین لتونی و لیتوانی، ورود دیگر افراد خارجی را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرده است.

اسلواکی

اسلواکی خیلی زود مرزهای خود را بست و میزان شیوع ویروس کرونا را به‌خوبی کنترل کرد. این کشور اخیرا مرزهای خود را به روی مسافران اتریشی، مجار و ساکنان چک باز کرده است. به غیر از این سه کشور،‌ مسافران دیگر کشورهای دنیا اجازه‌ی ورود به اسلواکی را ندارند. این کشور فرودگاه‌های خود را در تاریخ 12 مارس تعطیل کرد. افرادی هم که از این سه کشور وارد اسلواکی می‌شوند، باید 14 روز را در قرنطینه سپری کنند. گفتنی است که فعلا افراد خارجی اجازه‌ی ورود به اسلواکی را ندارند و افرادی هم که از کشورهای همسایه به این مملکت سفر می‌کنند، باید گواهی پزشکی مبنی بر عدم ابتلا به ویروس کرونا را همراه خود داشته باشند.

کرواسی

کشور کرواسی در شرف بازگرداندن فعالیت‌های عادی این کشور و برگرداندن وضعیت کشور به دوران قبل از شیوع کووید 19 است. هنوز توریست‌های خارجی اجازه‌ی ورود به این کشور را ندارند. تنها شهروندان کروات اجازه دارند تا در این کشور به سفر کردن مشغول شوند یا از کشورهای خارجی به کرواسی بازگردند. کارمندان مجار، سرب و مونتنگرویی هم می‌توانند از مرزهای کرواسی عبور کرده و وارد این کشور بشوند. این افراد پس از رد کردن قرنطینه‌ی 14 روزه، اجازه‌ی ورود به کشور را دارند. گفتنی است که توریست‌های آمریکایی حداقل تا 15 ژوئیه (26 خرداد) اجازه‌ی ورود به این کشور را نخواهند داشت.

لیختنشتاین

لیختنشتاین هم مثل سوئیس، به‌جز ساکنان کشورهای اتحادیه‌ی اروپا به افراد خارجی اجازه‌ی سفر و ورود به کشور را نمی‌دهد. هنوز مشخص نیست این وضعیت تا چه زمانی در لیخنتشتاین پایدار خواهد بود.

اسلوونی

اسلوونی مرزهای خود را به روی خارجی‌‌ها باز کرده و ورود به این کشور، با بررسی‌های سلامت و دوره‌های قرنطینه همراه خواهد بود.

صربستان

کشور صربستان در تاریخ 15 مارس (25 اسفند 98) وارد وضعیت قرنطینه‌ی عمومی شد. این کشور ورود افراد خارجی به غیر از دیپلمات‌ها و ساکنین این کشور که خارج از آن مشغول زندگی هستند را بلامانع اعلام کرده است طبق اعلام نظام سلامت این کشور،‌ افرادی که می‌خواهند وارد کشور شوند حداقل 72 ساعت قبل از ورود، باید تست کرونا بدهند و جواب این تست هم طبیعتا باید منفی باشد. هنوز تاریخ برداشته شدن این محدودیت‌ها مشخص نشده است.

ایسلند

ایسلند نیز از همان روزهای ابتدایی پاندمی کرونا،‌ محدودیت‌های بسیار زیادی را وضع کرد. این کشور ورود افراد خارجی تا روز 15 مه (26 اردیبهشت) را لغو کرده است. ابتلای  1,800 ایسلندی به کووید 19 و مرگ 10 تن از ساکنان این کشور تا به امروز گزارش شده است. گفتنی است که ممنوعیت سفر به این کشور، نهایتا تا 15 ژوئیه (26 خرداد) ادامه خواهد داشت.

اقیانوسیه

استرالیا

استرالیا

در کشور استرالیا کمتر از 100 مورد مرگ ثبت شده است. سفرهای خارجی به کشور استرالیا ممنوع شده است و به‌جز کسانی که مورد اضطراری دارند،‌ سفر اشخاص خارجی به کشور استرالیا ممنوع است. افراد استرالیایی و غیر استرالیایی که به این کشور وارد می‌شوند، باید یک دوره‌ی 14 روزه قرنطینه‌ را پشت سر بگذارند. استرالیا هم در تلاش است تا با ایجاد حباب سفر، بین یک یا دو کشور، مسیر مسافرتی امن ایجاد کند. نیوزلند و فیجی از کشورهایی هستند که در حباب مسافرتی استرالیا قرار می‌گیرند. مقام‌های استرالیایی انتظار دارند که ممنوعیت سفر و تعلیق صنعت توریست این کشور، تا سال 2021 ادامه داشته باشد. با این وجود اما انتظار می‌رود که این کشور حداقل تا اکتبر 2020، اجازه‌ی ورود گردشگران خارجی را صادر نکند.

نیوزلند

نیوزلند از تاریخ سخ فوریه (15 بهمن) ورود گردشگران چینی از شهر ووهان را ممنوع کرد. کشور نیوزلند به‌دلیل ممنوعیت‌های شدید و دقیق، به‌خوبی توانسته شیوع ویروس کرونا را کنترل کند و تنها 20 مورد مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در این کشور ثبت شده است. با توجه به صحبت‌های نخست وزیر نیوزلند، تمامی مرزهای این کشور به‌روی گردشگران و مسافران خارجی بسته خواهد بود و یک حباب سفر بین کشور نام‌برده و استرالیا ایجاد خواهد شد. هنوز زمان دقیق برداشته شدن ممنوعیت سفر به این کشور مشخص نشده است.

پولینزی فرانسه

کشور تاهیتی و سایر جزیره‌های پولینزی فرانسه در ماه مارس مرزهای خود را به روی توریست‌ها باز گذشته بودند و با مقرر کردن قرنطینه‌ی 14 روزه برای مسافران، ممنوعیت خاصی را برای سفر کردن توریست‌ها اعمال نکردند. در حال حاضر مرزهای پولینزی فرانسه به‌روی علاقه‌مندان سفر به این کشور بسته شده است. کمتر از 60 مورد ابتلا به کرونا در این کشور دیده شده و روند احیای سفرهای داخلی برای ساکنین این منطقه، با سرعتی بسیار کم در حال پیش‌روی کردن است.

مالدیو

کشور مالدیو که یکی از مقصدهای به‌شدت پرطرف‌دار گردشگران است، یکی دیگر از مناطق دنیا بود که تحت‌تاثیر شیوع جهانی ویروس کرونا قرار گرفت. مسافران چینی، ایرانی، کره‌ای، ایتالیایی، بنگلادشی، آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی، مالزیایی، انگلیسی و سریلانکایی اجازه ندارند به مالدیو سفر کنند؛ چراکه ورود ساکنین این کشورها به مالدیو، رسما ممنوع اعلام شده است.

فیجی

از تاریخ 15 مارس (25 اسفند 98) ممنوعیت سفر به فیجی به‌طور رسمی اعمال شد. به‌لطف ممنوعیت سفر اعلام‌شده در این کشور، تنها 15 مورد ابتلا به‌کرونا در فیجی ثبت شد. این کشور در حال حاضر ورود توریست‌های خارجی را ممنوع کرده است. حدود 95 درصد از پروازهای فیجی لغو شدند و تا به‌امروز، 279 هتل این کشور تعطیل شده‌اند. به‌نظر می‌رسد که کشور فیجی هم مثل کشور نیوزلند، در حباب سفر استرالیا قرار بگیرد.

آفریقا

کنیا

کشور کنیا قرار بود که در تاریخ چهار مه، نهادهای خدماتی مثل رستوران‌ها را به‌صورت کامل بازگشایی کند. با وجود دستور دولت، تمامی ایالت‌های کنیایی مثل مومباسا این امر را اجرا نکردند و طبق اعلام مسئولان ایالت مومباسا، تا زمانی که شرایط بهبود پیدا نکرده باشد، بازگشایی دوباره‌ی نهادهایی مثل رستوران‌ها عملی نمی‌شود. آمار مرگ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا در کنیا، عدد 24 را نشان می‌دهد. با توجه به اطلاعات در دسترس به‌نظر می‌رسد که مسافرت داخلی و خارجی به کنیا مثل روال قبل صورت می‌گیرد.

موریس

جزیره‌ی موریس از ماه مارس وارد دوران قرنطینه شد و به‌نظر نمی‌رسد که تا مدتی، محدودیت منع سفر خود را به حالت سابق برگرداند.

مراکش

تا تاریخ 20 مه (31 اردیبهشت) کشور مراکش به‌صورت کامل در شرایط قرنطینه باقی می‌ماند و به‌نظر می‌رسد که محدودیت‌های سفر به این کشور هم تا این تاریخ،‌ پابرجا خواهند بود. با توجه به گردهم‌آیی‌های ویژه ماه مبارک رمضان، به‌نظر می‌رسد که بهداشت در این کشور به‌خوبی رعایت نمی‌شود و حتی ممکن است محدودیت‌های قرنطینه‌محور تا روزهای بیشتری ادامه داشته باشند. همچنین هنوز معلوم نیست که محدودیت‌های سفر تا چه زمانی در این کشور پابرجا خواهند بود.

نامیبیا

کشور نامیبیا در تاریخ پنج مه، دومین فاز از بازگشایی سرویس‌های خدماتی و بازگشت به دوران قبل از شیوع کرونا را آغاز کرد. به‌ دنبال آغاز فعالیت دوباره‌ی نهادهای خدماتی کشور نامیبیا، مواردی مانند فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها و موارد این‌چنینی نیز بازگشایی خواهند شد. پیش‌بینی می‌شود که این فاز تا تاریخ یک ژوئیه (12 خرداد) ادامه پیدا کند و پس از آن، فاز سوم از بازگشایی سرویس‌های خدماتی آغاز شود. تا قبل از آغاز فاز سه، سفرهای خارجی و داخلی به نامبیبیا و بالعکس، همگی در حالت تعلیق خواهند بود.

آفریقای جنوبی

کشور آفریقا بعد از پشت سر گذاشتن پنج هفته‌ی دائم در قرنطینه، از اولین روز ماه مه محدودیت‌های اجتماعی را کاهش داده است. هنوز اطلاعاتی از محدودیت‌های منع سفر این کشور در دسترس نیست اما با کم شدن محدودیت‌های اجتماعی، مردم می‌توانند با استفاده از پوشش‌های مختلف مثل ماسک و دستکش، به فعالیت‌های اجتماعی بپردازند.

تانزانیا

در خصوص وضعیت محدودیت‌های سفر در تانزانیا اطلاعات زیادی در دسترس نیست. گردانندگان این کشور در دوران ظهور پاندمی کرونا اصلا عملکرد خوبی از خود برجای نگذاشتند و افراد بسیار زیادی از این بابت آسیب دیدند.

اوگاندا

با وجود اینکه در اوگاندا شرایط قرنطینه به‌مدت دو هفته تمدید شده است، می‌بینیم که برخی از نهادهای خدماتی این کشور قرار است فعالیت‌های خود را از سر بگیرند. از شرایط و محدودیت‌های قانون منع سفر این کشور فعلا اطلاعات خاص در دسترس نیست.

مصر

مصر

کشور مصر بعد از سپری کردن دو ماه کامل در شرایط قرنطینه، حالا کم کم در حال بازگرداندن شرایط زندگی پیش از کرونا است. هتل‌های این کشور به‌تازگی و با محدودیت‌های خاص، در حال بازگشایی هستند و فعلا تا 25 درصد شرایط پیش از کرونا می‌توانند به مسافران خدمت‌رسانی کنند. این آمار تا ماه ژوئیه به 50 درصد هم خواهد رسید.

خاورمیانه

دوبی

امارات

امارات همچنان سیاست‌های قرنطینه‌محور خود را ادامه می‌دهد و ممنوعیت ورود توریست‌های خارجی به این کشور همچنان پابرجا است. اخیرا یک سری پرواز میان شهر دبی و برخی از ایالت‌های‌ آمریکا صورت گرفته است. در تاریخ 13 مه (24 اردیبهشت) ایرلاین امارات اعلام کرد که پرواز به مقصدهایی همچون لندن، شیکاگو، مبلورن و دیگر مقصدها دوباره از سر گرفته شده است.

اردن

بیش از 500 مورد ابتلا به ویروس کرونا در کشور اردن شناسایی شده است. این کشور از تاریخ 17 مارس وارد حالت قرنطینه‌ی عمومی شد و تمامی پروزهای داخلی و خارجی به این مقصد، تا اطلاع ثانوی وارد حالت تعلیق شدند. صنعت توریسم این کشور فعلا غیرفعال است. اردن مرزهای خود با عربستان صعودی را باز کرده است اما مشکلات ایجاد شده، باعث شد تا این موضوع هم در اردن محدود شود و رانندگان ترانزیت پس از بازگشت به کشور، مدتی را در حالت قرنطینه سپری کنند.

عربستان صعودی

توریسم در عربستان صعودی به‌حالت تعلیق درآمده است. اجتماع بیش از پنج نفر در این کشور ممنوع و حدود 35 هزار مورد ابتلا به کرونا در این کشور شناسایی شده است.

کویت

در کشور کویت تاکنون بیش از 45 مورد مرگ و 7 هزار مورد ابتلا به ویروس شناسایی شده است. از تاریخ 30 مه قرنطینه‌ی عمومی در این کشور آغاز شد.

قطر

در کشور قطر بیش از 20 هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا و 12 مورد مرگ شناسایی شده است. به‌جز پروازهای ترانزیت‌محور و واردات کالا، سایر پروازهای مقصد قطر در حالت تعلیق قرار دارند.

 

آمریکای شمالی

آمریکا

ایالات متحده

ایالات متحده‌ی آمریکا حالا به مرکز اصلی شیوع کووید 19 تبدیل شده است. برخی از ایالت‌های آمریکا رفته رفته در حال بازگشایی مرزها و اجازه دادن به ورود توریست‌ها هستند و درمقابل، تعداد زیادی از ایالت‌های این کشور مرزهای خود با سایر نقاط دنیا را بسته‌اند. دو ایالت «مین‌» و «هاوایی» در صورت گذراندن یک قرنطینه‌ی 14 روزه، به مسافران و توریست‌ها اجازه‌ی ورود می‌دهند. کشور آمریکا ورود مسافران اروپایی، مکزیکی، کانادایی و آسیایی (نه تمام کشورهای آسیا) را ممنوع اعلام کرده است.

کانادا

کانادا ضمن بسته نگه‌داشتن مرزهای خود با دیگر نقاط جهان، مرزهایش با آمریکا را هم بسته و سفرهای شهر به شهر را نیز ممنوع اعلام کرده است. گفتنی است که آمریکا اولین کشوری خواهد بود که کانادا مرزهای خود را به رویش باز خواهد کرد. افرادی که به کانادا وارد می‌شوند، باید 14 روز را در قرنطینه بگذرانند.

مکزیک

طبق گفته‌های رئیس‌جمهور مکزیک، توریسم یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین صنایع این کشور است و از تاریخ 17 مه (28 اردیبهشت) فعالیت صنعت توریسم کنار دیگر صنایع مهم مکزیک، از سر گرفته خواهد شد. از سرگیری فعالیت‌های صنعت توریسم به معنی فعالیت دوباره‌ی ایرلاین‌ها و باز شدن مرزهای مکزیک خواهد بود.

آمریکای مرکزی

گواتمالا

با وجود ثبت شدن آمار کمتر از 1000 ابتلا در گواتمالا، این کشور ورود توریست‌ها و گردشگران سراسر جهان را ممنوع کرده است. این موضوع در روزهای پایانی ماه مارس تایید شد و تا به امروز هم ادامه داشته است. حدود 50 درصد مبتلایان مستفر در گواتمالا، گردشگران آمریکایی بودند که به این کشور سفر کرده بودند. بر همین اساس،‌ گواتمالا تنها به‌ آمریکایی‌هایی که تست کرونا داده باشند اجازه‌ی ورود خواهد داد.

بلیز

بلیز یکی از آخرین کشورهای آمریکای مرکزی بود که شیوع کرونا در آن دیده شد. در حال حاضر 18 مورد از ابتلا به کرونا در این کشور ثبت شده است. مرزهای کشور بلیز تا تاریخ 30 ژوئن (10 تیر) به روی گردشگران بسته خواهد بود. این مدت ممکن است طولانی‌تر هم باشد. مسئولان بلیز رفته‌رفته برخی از محدودیت‌های ایجادشده برای مردم این کشور را لغو می‌کنند. حمل‌ونقل داخل کشور و برخی از شغل‌ها مثل رستوران‌ها، باربری‌ها و بیشتر، در حال احیا شدن هستند. با این وجود، گردشگری بلیز همچنان معلق و سفر به‌آن، ممنوع است.

السالوادور

کشور السالوادور از جمله اولین کشورهایی بود که قبل از دیگر مملکت‌های واقع در آمریکای مرکزی، قرنطینه‌ی خانگی را برای مردم خود ضروری کرد. تا به‌امروز 400 مورد ابتلا به کرونا در این کشور ثبت شده است. سفر کردن شهروندان آمریکایی به السالوادور ممنوع نیست و پروازهای بین‌المللی به این کشور همچنان مقرر هستند. مسافران این کشور هم مانند سایر کشورها، باید مراحل قرنطینه‌ را قبل از ورود به کشور طی بکنند. ساکنان السالوادوری که از سایر کشورها به این سرزمین بازمی‌گردند، باید 30 روز قرنطینه را بگذرانند. گفتنی است که قرنطینه‌ی خانگی در کشور السالوادور تا روز 21 مه (‍یک خرداد) ادامه خواهد داشت و تا این روز، هیچ یک از ساکنان این کشور


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.