راهنمای تحصیل در قبرس؛ هر آنچه باید بدانید

قبرس به‌دلیل شرایط مساعد و مطلوب اجتماعی، محیط آرام و هزینه‌های زندگی مناسب گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل دانشجویان در خارج از کشور محسوب می‌شود.

کشور قبرس با نام رسمی جمهوری قبرس، کشوری میان دو قاره‌ی اروپا و آسیا است و از آن‌جایی که امکانات تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان فراهم می‌کند، در رده مقصدهای موردعلاقه دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج محسوب می‌شود. این کشور در ردیف سه کشور برتر اروپایی قرار دارد که بخش عمده‌ای از تولید ناخالص داخلی را به تحصیلات و آموزش اختصاص می‌دهند.

سالانه بیش از 10 هزار دانشجو از سراسر دنیا به این کشور وارد می‌شوند و در بهترین دانشگاه‌های قبرس شروع به تحصیل می‌کنند. بیشتر رشته‌ها و واحدهای درسی در دانشگاه‌های قبرس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و این خود دلیلی عالی و جذاب برای جلب توجه دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج است. اگر شما نیز علاقه‌مند به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های قبرس هستید، در ادامه همراه آوا بلیط باشید.

شرایط تحصیل در قبرستوضیحات
زبان تحصیل
 • قبرس شمالی: انگلیسی
 • قبرس جنوبی: انگلیسی و یونانی
مدت زمان تحصیل
 • کارشناسی: سه تا چهار سال
 • کارشناسی ارشد: دو سال
 • دکتری: چهار تا پنج سال
هزینه تحصیل
 • دوره کارشناسی: 3000 تا 12000 دلار
 • دوره کارشناسی ارشد: 3000 تا 12000 دلار
 • دوره دکتری: برای هر درس 1300 دلار
کار دانشجویی
 • مدت زمان کار دانشجویی در مقطع کارشناسی: 10 ساعت در هفته
 • مدت زمان کار دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد: 20 ساعت در هفته

 

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • نظام آموزشی قبرس
 • ارزشیابی مدرک تحصیلی
 • زبان تدریس در مراکز آموزشی قبرس
 • هزینه تحصیل و زندگی در قبرس
 • بورسیه دانشگاه‌های قبرس
 • برترین دانشگاه‌های قبرس
 • محدودیت سنی تحصیل در دانشگاه‌های قبرس
 • بیمه درمانی دانشجو در قبرس
 • تعطیلات دانشگاه‌های قبرس
 • ویزای تحصیلی و کار دانشجویی در قبرس

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

راهنمای تحصیل در قبرس

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی

تحصیل‌ دوره‌ ابتدایی در کشور قبرس‌ از 6 سالگی آغاز شده‌ و تحصیلات‌ به‌ دو مرحله‌ 6 ساله‌ ابتدایی و دبیرستان‌ تقسیم‌ می‌شود. در بخش‌ ترک نشین‌ قبرس‌ که‌ قسمت‌ کوچکتر این‌ جزیره‌ را تشکیل‌ می‌دهد، گاه‌ دوره‌ تحصیل‌ پیش‌ از دانشگاه‌ 11 سال‌ طول‌ می‌کشد.

‌تحصیلات‌ دانشگاهی

برای ورود به‌ دانشگاه‌ دولتی، امتحان‌ ورودی اختصاصی را دانشگاه‌ها برگزار می‌کنند. دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی شرایط‌ آسان‌تری برای پذیرش‌ دانشجو دارند.تحصیل‌ در دانشگاه‌ها و کالج‌های این‌ کشور بر مبنای نظام‌ واحدی است‌ و در دوره‌ Master وPh.D. به‌ همراه‌ واحدهای تحصیلی، باید پایان‌ نامه‌ پژوهشی نیز ارائه‌ شود. وزارت‌ تحصیلات‌ عالیه‌ قبرس‌ توسط‌ شورای SEKAP (تاییدیه) و سازمان KYSATS کنترل‌ علمی مراکز علمی را انجام‌ می‌دهد و تاییدیه‌ صادر می‌کند.

بخش‌ یونانی نشین‌ قبرس‌ تنها یک دانشگاه‌ و چند کالج‌ بزرگ‌ و چندین‌ کالج‌ کوچک دارد. بخش‌ ترک نشین‌ قبرس‌ از لحاظ‌ سطح‌ زندگی پایین‌تر است، اما با کمک‌های دولت‌ ترکیه‌ دانشگاه‌های خوبی تاسیس کرده‌ است. دراین‌ بخش، دانشگاه‌ها از YÖK (وزارت‌ آموزش‌ عالی ترکیه) تاییدیه‌ دریافت‌ می‌کنند. زبان‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌های این‌ کشور (یونانی نشین‌ و ترک نشین) انگلیسی است‌ و تنها استثنا دانشگاه‌ قبرس‌ است‌ که‌ زبان‌ رسمی آن‌ یونانی است.

دوره‌های تحصیلی

مدرک تحصیلی (Certificate) بیانگر تحصیل‌ در دانشگاه‌ بعد از اتمام‌ دوره‌ دبیرستان‌ است‌ که‌ هدف‌ از آن‌ ارائه‌ آموزش‌های لازم‌ به‌ افراد برای حضور در جامعه‌ و انجام‌ کار است.

 • Diploma شامل 2 سال تحصیل بعداز اتمام دوره دبیرستان است .
 • Higher Diploma  شامل 3 سال تحصیل بعد از اتمام دوره دبیرستان است .
 • Bachelor شامل 4 سال‌ تحصیل‌ بعد از اتمام‌ دوره‌ دبیرستان‌ است.
 • Master شامل‌ 2 سال‌ تحصیل‌ بعد از دوره‌ Bachelor است.
 • Ph.D  شامل‌ 3 تا 4 سال‌ تحصیل‌ بعد از اتمام‌ دوره Master است.

راهنمای تحصیل در قبرس

ارزشیابی مدرک تحصیلی

نحوه‌ ارزشیابی مدارک‌ تحصیلی قبرس شمالی با تاریخ شروع به تحصیل بعد از 2012/01/01 به‌شکل زیر است؛

1. مدارک Bachelor (لیسانس) صادره‌ از دانشگاه‌های معرفی شده، با حداقل 4 سال‌ تحصیل‌ حضوری و تمام وقت به‌ شرط‌ دارا بودن‌ دیپلم‌ 12 ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی با معدل کتبی حداقل 14 در رشته مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی، در صورت تشخیص کمیسیون پس‌ از بررسی علمی که‌ شامل‌ آزمون‌ کتبی‌ است، "کارشناسی" ارزشیابی می‌شوند.

2. مدارک Master  صادره‌ از دانشگاه‌های معرفی شده‌، با حداقل‌ دو‌ سال‌ تحصیل‌ حضوری و تمام وقت، به‌ شرط‌ دارا بودن‌ مدرک کارشناسی معتبر با معدل حداقل 15 و مرتبط بودن رشته تحصیلی مقاطع دیپلم ، کارشناسی و کارشناسی ارشد، در صورت تشخیص کمیسیون پس از بررسی علمی که شامل آزمون کتبی است، "کارشناسی ارشد" ارزشیابی می‌شوند.

3. مدارک .Ph.D صادره‌ از دانشگاه‌های معرفی شده‌، مشروط به انتشار حداقل یک مقاله کامل  در نشریات معتبر علمی-پژوهشی، که دارای نمایه (Index) بین المللی باشد، قابل بررسی و ارزشیابی است. ضمنا رساله دکتری باید توسط شخص متقاضی (نه از طریق مترجم) نگاشته و ارائه شده باشد.

نکته مقاله باید دارای شرایط ذیل باشد:

 • در زمان تشکیل پرونده ارزشیابی به چاپ رسیده باشد. (مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها ـ هرچند که نمایه بین المللی داشته باشندـ احصاء نمی‌شود.)
 • دانش آموخته مؤلف اصلی آن باشد.
 • موضوع آن هم راستا با رساله دکتری باشد.
 • مقاله توسط حداقل دو عضو هیئت علمی متخصص در رشته مربوط بررسی و تالیف آن‌ها توسط متقاضی احراز خواهد شد.

راهنمای تحصیل در قبرس

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

دانشگاه‌های معتبر قبرس در قبرس شمالی قرار دارند. قبرس جنوبی یک دانشگاه معتبر گروه یک به نام «دانشگاه قبرس» دارد. تحصیل در کلیه دانشگاه‌های قبرس شمالی به زبان انگلیسی است. تحصیل در کالج‌های قبرس جنوبی نیز به زبان یونانی و انگلیسی است. 

چنانچه دانشجویان دوره کارشناسی مدرک TOEFL با نمره 60 تا 78 و ACADEMIC IELTS با نمره 6 به دانشگاه ارائه کند، نیازی به گذراندن دوره زبان ندارد. در غیر اینصورت دانشجو پس از ثبت‌نام در دانشگاه در آزمون تعیین سطح زبان شرکت خواهد کرد. حسب نتیجه این آزمون ممکن است دانشجو ناگزیر باشد که یک ترم یا دو ترم تحصیلی، قبل از شروع درس در دانشکده، مدرسه زبان دانشگاه را بگذارند. 

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری چنانچه TOEFL با نمره 46 تا 59 یا ACADEMIC IELTS با نمره 5/6 به دانشگاه ارائه دهند، نیازی به گذراندن دوره زبان ندارند در غیر اینصورت باید در آزمون تعیین سطح زبان شرکت کنند و حسب نمره آزمون مذکور، حداقل یک واحد و حداکثر چهار واحد زبان و هم‌زمان با واحدهای درسی در دانشگاه بگذرانند.

راهنمای تحصیل در قبرس

میانگین هزینه تحصیل و زندگی در قبرس

در قبرس دانشگاه رایگان وجود ندارد

در «EMU» شهریه رشته‌های مهندسی سالانه حدود 8000 دلار و سایر رشته‌ها حدود 6700 دلار است. با توجه به معدل دبیرستان، 25 تا 50 درصد کل شهریه دوره تحصیل به‌عنوان بورسیه (تخفیف) به دانشجویان تعلق می‌گیرد. کل شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد حدود 9000 دلار و کل شهریه دوره‌های دکتری نیز حدود 1200 دلار است؛ دانشجویان دوره دکتری چنانچه بنا به تشخیص استاد راهنمای خود توانائی‌های لازم را داشته باشند، می‌توانند کمک استاد (ASSISTANT) شوند.

در این صورت دانشجو ماهیانه مبلغی به‌عنوان حقوق با توجه به ساعات کار در ماه دریافت می‌کند و از پرداخت تمام یا قسمتی از شهریه معاف خواهد بود. در قبرس دانشگاه رایگان وجود ندارد.

هزینه زندگی در کشور قبرس نسبت به سایر کشورها در اروپا بسیار پایین‌تر است و افراد در این کشور نسبت به میزان هزینه از سطح رفاه بالایی برخوردار هستند. به‌طور کلی می‌توان گفت هزینه‌های زندگی در این کشور که شامل هزینه رفت و آمد و خوارک و پوشاک است حدودا بین 350 تا 650 یورو در ماه است. همچنین هزینه اجاره یک آپارتمان در شهرها و مناطق مختلف متفاوت بوده و بین 300 تا 700 یورو در ماه متغیر است.

راهنمای تحصیل در قبرس

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های قبرس

بورسیه (کمک هزینه تحصیلی) یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در روند تحصیلی دانشجویان بین المللی است و دانشجویان قبرس نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ به این ترتیب که دانشجویانی که در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس در قبرس موفق به اخذ پذیرش می‌شوند، می‌توانند ابتدای هر ترم درخواست بورس تحصیلی در قبرس کنند. در هر ترم تحصیلی دو متقاضی از کشورهای مختلف می‌توانند از بورس تحصیلی در قبرس به‌طور 100% و سایر دانشجویان از 50% بورس تحصیلی در قبرس بهره‌مند شوند.

البته اگر شخص متقاضی بورس تحصیلی در قبرس که از 50% تخفیف شهریه بهره‌مند شده، موفق به اخذ نمره ی 8 شود، می‌تواند علاوه بر تخفیف قبلی از 50 % تخفیف بیشتر نیز برخوردار شده و در کل هزینه‌ای برای تحصیل پرداخت نکند.

برترین دانشگاه‌های قبرس

دانشگاهرتبه در قبرسرتبه جهانی
University of Cyprus 1  694
Cyprus University of Technology 2 1608
University of Nicosia 3 1783
European University Cyprus 4 2564
Open University of Cyprus 5 3050
Frederick University 6 3207
Cyprus Institute of Neurology & Genetics Cyprus School of Molecular Medicine 7 4357
Cyprus Institute 8 5497
Neapolis University of Pafos 9 7081
Intercollege 10 8438

 

محدودیت سنی برای تحصیل

برای پذیرش در دوره کارشناسی حداکثر سن 30 سال است. ولی برای کارشناسی ارشد و دکتری محدودیت سنی وجود ندارد.

تعطیلات پایان سال تحصیلی 

تعطیلات تابستان از اواخر خرداد ماه تا ابتدای مهر ماه است.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟ چنانچه دانشجو مایل باشد می‌تواند تعطیلات تابستان را نیز با پرداخت مختصر هزینه در خوابگاه اقامت داشته باشد.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در قبرس

 دانشجویان در طول مدت تحصیل تحت پوشش بیمه هستند. هزینه بیمه درمانی در شهریه سالانه پیش‌بینی شده و دانشجویان هیچ‌گونه وجه اضافی بابت خدمات بیمه درمانی پرداخت نمی‌کنند.

ویزای تحصیلی و کار دانشجویی در قبرس

راهنمای تحصیل در قبرس

دانشجو برای مسافرت به قبرس نیاز به اخذ ویزا ندارد؛ به این ترتیب که دانشجو باید از طریق کشور ترکیه وارد قبرس شمالی شده و در فرودگاه قبرس شمالی با نشان دادن پرینت برگه پذیرش ، ماموران مهاجرت برای وی ویزای توریستی یک تا سه ماهه صادر می‌کنند. پس از طی مراحل ثبت‌نام و دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه (در همان روز ثبت‌نام صادر می‌شود) و همچنین، با در دست داشتن نامه اسکان (قرارداد مسکن یا خوابگاه) ، برای انجام آزمایش‌های پزشکی به بیمارستان دولتی فاماگوستا مراجعه می‌کند. حدود یک هفته بعد از انجام آزمایش، دانشجو با در دست داشتن جواب آزمایش به اداره مهاجرت مراجعه کرده و برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام می‌کند.

درآغاز شروع هر ترم، ماموران اداره مهاجرت به دانشگاه مراجعه می‌کنند و دانشجو می‌تواند برای اخذ اقامت از طریق دفتر ثبت‌نام دانشگاه اقدام کند. نکته مهم این است که ویزای قبرس شمالی نیاز به گواهی تمکن مالی ندارد.

اخذویزا برای والدین دانشجو: اولیا دانشجویان می‌توانند هر زمان که مایل باشند برای ملاقات دانشجو به قبرس مسافرت کنند. کشور قبرس شمالی نیاز به ویزا ندارد. مهم ویزا هنگام ورود والدین به قبرس شمالی در پاسپورت زده می‌شود، اما قبرس جنوبی نیاز به ویزا دارد که قبل از مسافرت باید از ایران برای اخذ ویزای قبرس جنوبی اقدام شود.

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه: دانشجویان با کسب مجوز، می‌توانند 20 ساعت در هفته کار کنند.

عزیمت دانشجوی متاهل به‌همراه همسرش: دانشجوی متاهل می‌تواند با همسر خود به قبرس عزیمت کند. در طول مدت تحصیل دانشجو، همسر وی نیز با برگه تایید پلیس اجازه اقامت در قبرس را خواهد داشت.

آیا ویزای دانشجویی قبرس برای چند بار ورود و خروج است؟ به‌دلیل اخذ اقامت دانشجویی یک ساله برای دانشجویان محدودیت خاصی برای ورود و خروج و تعداد دفعات آن وجود ندارد. 

 

خرید بلیط هواپیما


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.