تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی به زبان ساده

به صورت کلی هنگام خرید بلیط هواپیما با دو نوع متفاوت بلیط سیستمی و چارتری مواجه خواهید شد که این دو بلیط از لحاظ شرایط و هزینه با یکدیگر تفاوت دارند. بلیط هواپیما چارتری و بلیط هواپیما سیستمی هر کدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند که در شرایط متفاوت خرید یکی نسبت به دیگری مقرون به صرفه‌تر و مناسب‌تر است. در این مقاله از مجله گردشگری آوا بلیط سعی داریم تفاوت بلیط چارتر و سیستمی و معایب و مزایای آن‌ها را برای شما شرح دهیم.

بلیط سیستمی چیست؟

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

بلیط سیستمی چیست؟

بلیط‌های سیستمی بلیط‌هایی هستند که قیمت آن‌ها بر اساس مصوب شرکت هواپیمایی تعیین می‌گردد، از این رو چه مستقیما این بلیط را از خود هواپیمایی‌ها بخرید و چه از آژانس‌های گردشگری، قیمت آن‌ها تفاوتی نخواهد داشت. بلیط‌ها سیستمی از پیش تعیین شده‌اند، برنامه زمانی منظم و ثابتی دارند و ظرفیت پرواز و نرخ آن‌ها توسط ایرلاین از قبل برنامه‌ریزی می‌شود.

مزایای بلیط سیستمی

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

مزایای بلیط سیستمی

پرواز سیستمی یا برنامه‌ای این امکان را به مسافر می‌دهد تا برای فواصل زمانی بلند مدت بلیط هواپیما خریداری کند. اگر مسافر قصد کنسل کردن بلیط خود را داشته باشد به راحتی می‌تواند این کار را انجام دهد و بسته به زمان درخواست، قوانین ایرلاین و همچنین کلاس پروازی درصد جریمه کنسلی بلیط تعیین می‌گردد. در پروازهای سیستمی نرخ بزرگسال، کودک و نوزاد با هم متفاوت بوده و خرید بلیط برای خردسالان به صورت نیم‌بها امکان‌پذیر است. در بلیط‌های سیستمی امکان تغییر زمان و تاریخ پرواز در صورت موجود بودن ظرفیت خالی پرواز امکان‌پذیر است. در آخر این که مسیرهای پروازهای سیستمی تنوع بالایی دارد.

معایب بلیط سیستمی

مهم‌ترین علتی که مسافران را از خرید بلیط سیستمی منصرف می‌کند مسئله قیمت آن است. نرخ بلیط هواپیما پروازهای سیستمی در بیشتر ایام سال اختلاف زیادی با قیمت پروازهای چارتری دارد.

خرید بلیط هواپیما

بلیط چارتری چیست

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

بلیط چارتری

چارتر از لحاظ لغوی به معنای اجاره کردن به صورت دربست است. در صنعت هوایی چارتر به اصطلاح به اجاره کامل یک هواپیما یا تعدادی از صندلی‌های هواپیما گفته می‌شود. در واقع شرکت‌های گردشگری و آژانس‌های هواپیمایی همه یا تعدادی از صندلی‌های یک هواپیما را از یک ایرلاین اجاره کرده و آن را در قالب بلیط‌های چارتری به صورت مستقیم به مسافران می‌فروشند.

بر اساس قراردادی که میان ایرلاین و آژانس‌های مسافرتی بسته می‌شود، آژانس چارترکننده موظف است هزینه تمام صندلی‌ها را پرداخت کند حتی اگر بلیط‌های آن به فروش نرفته باشد؛ از این رو ممکن است در روزهای نزدیک به پرواز بلیط‌ها ارزان‌تر شوند. در مجموع نرخ بلیط چارتر با توجه به تقاضای مسافران متغییر خواهد بود. به عنوان مثال در ایامی که تردد مسافران بیشتر است مانند ایام نوروز و تعطیلات، هزینه بلیط‌های چارتری بالاتر می‌رود و در ایام خلوت‌تر و غیرتعطیل بلیط‌ها ارزان‌تر می‌شود.

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

مزایا و معایب بلیط چارتری

مزایای بلیط چارتر

هزینه بلیط پروازهای چارتری در اکثر ایام سال ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از بلیط‌های سیستمی است.

معایب بلیط چارتری

در صورت بروز مشکل، امکان تغییر یا لغو پرواز در بلیط‌های چارتری وجود ندارد و مبلغی به شما استرداد نخواهد شد و در واقع پول بلیط سوخت می‌شود. امکان تغییر تاریخ و زمان در بلیط‌های چارتری وجود ندارد. همچنین هزینه بلیط کودک و بزرگسال در این نوع بلیط یکسان است. در پروازهای چارتری تنوع مسیر محدود است چرا که این پروازها اغلب در مسیرهای پرتردد وجود دارد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.