شرکت هواپیمایی ماهان MAHAN AIRLINES

یکی از معروف ترین شرکت های هواپیمایی ایران، شرکت هواپیمایی ماهان ایر است. شرکت خصوصی هواپیمایی ماهان ایر (Mahan Air) توانسته طی مدت زمانی بسیار کمتر از سایر هواپیمایی‌های کشور، به دستاوردها و پیشرفت‌های متعددی دست یابد. اما چه چیز باعث شده که شرکت هواپیمایی ماهان به این موفقیت برسد؟

در اینجا قصد داریم به پاسخ این سوال برسیم و تمام اطلاعات لازم درمورد این شرکت هواپیمایی را در اختیار شما بگذاریم. در همین راستا، ابتدا نگاه مختصری به تاریخچه این هواپیمایی می‌اندازیم و سپس به توضیح خدمات، اطلاعات کلاس پروازی، قوانین اضافه بار هواپیمایی ماهان، برنامه پروازهای خارجی و داخلی ماهان و دیگر اطلاعات مهم و ضروری در مورد این ایرلاین پرطرفدار می پردازیم.

تاریخچه هواپیمایی ماهان ایر

در ابتدا لازم است سرنخی از نام این هواپیمایی در اختیار شما قرار بدهیم. ماهان، نام یکی از شهرهای نزدیک به شهرستان کرمان است که در 35 کیلومتری این شهر قرار گرفته است. شرکت هواپیمایی ماهان ایر در سال 1371 تاسیس شد و پس از مدت زمانی 1 ساله و فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم، پروازهای این شرکت آغاز شدند.

2 فروند هواپیمای توپولف 154 و 2 فروند هواپیمای ایلوشن 76 باری اولین هواپیماهایی بودند که این شرکت برای پروازهای رسمی خود به کار گرفت. در همین سال‌های آغازین، ماهان ایر تمام فعالیت‌های خود را محدود به مسیرهای کرمان و مشهد کرد. همچنین شهر دمشق جزء اولین پروازهای خارجی این هواپیمایی محسوب می‌شد. با استقبال بی‌اندازه از این مقاصد، طولی نکشید که ماهان ایر خود را ملزم به اضافه کردن مقاصد پروازی بیشتر و در نتیجه گسترش خدمات خود بود.

 

خرید بلیط هواپیمایی ماهان

 

اما لازم است اشاره کنیم که اولین پرواز بین المللی این شرکت که رسانه‌ای شد و سر وصدای زیادی به پا گرد، در اواخر سال 1372 از تهران به دبی انجام گرفت. روند پروازهای ماهان ایر به همین صورت ادامه داشت تا این که در سال 1378، این شرکت تعداد 3 فروند هواپیمای ایرباس مدل A300B4 را خریداری کرد.

همین به روزرسانی موجب شد که تغییرات بسیاری در برنامه ها و ناو مسافربری ماهان ایر صورت بگیرد. در حقیقت بسیاری از کارشناسان معتقدند که علت پیشرفت یکباره ایران ایر، خرید از شرکت‌های خصوصی هواپیمایی در اروپا بوده است. اما شاید جالب باشد که بدانید که این شرکت هواپیمایی ایران ایر بود که باعث بهره‌برداری از هواپیماهای دور مدل های A310 و A320 شرکت AirBus شد.

 

افتخارات و جوایز شرکت هواپیمایی ماهان ایر

اگر شما هم به دنبالاطلاعات دقیق تری هستید که چرا شرکت هواپیمایی ماهان ایر توانست در مدتی کوتاه تبدیل به یکی از ایرلاین های محبوب کشور شود، پاسخ سوال شما موارد زیر است. شرکت هواپیمایی ماهان ایر:

 • اولین شرکت هواپیمایی خصوصی در ایران در سال 1371
 • ملحق شدن به سازمان بین المللی IATA و انجام پرواز های خارجی به بانکوک از تهران در سال 1379
 • رشد 5 درصدی تعداد مسافر و رشد 14 درصدی تناوب پرواز ها در سال 1391
 • راه اندازی سیستم دریافت کارت پرواز به صورت اینترنتی در سایت شرکت ماهان در سال 1395
 • کسب جایزه دوستی با کشور تایلند 2004
 • برترین شرکت هواپیمایی در مسیر Arab Travel در سال 2005
 • کسب 3 مقام برترین کارگوی خاور میانه، بهترین ایر لاین در ایران از نظر مجله مسافرت کشور انگلستان و برترین ارتقا کیفیت در زمینه خدمت رسانی در سال 2006
 • دریافت گواهینامه برترین در خاور میانه در زمینه کلاس پروازی بیزینس و لوح برترین کارگو در خاور میانه در سال 2007
 • کسب لوح تقدیر بین المللی در زمینه ارتقا کیفیت پاریس

 

کارمندان و مهمانداران هواپیمایی ماهان

 

کلاس‌های پروازی هواپیمایی ماهان ایر

کلاس‌های پروازی این شرکت به دو دسته «کلاس اکونومی»  و «کلاس بیزنس» تقسیم می‌شود که در ادامه هر یک از آن‌ها را به شما توضیح می‌دهیم:

 • کلاس اکونومی: پروازهای کلاس اکونومی یا اقتصادی ماهان ایر در طول پروازهای خارجی و داخلی خود به تمامی مسافران خدمات مناسب و کاملی را ارائه می‌دهد. در این نوع کلاس، معمولاً 31 صندلی وجود دارد که در مقایسه با هواپیمایی‌های دیگر، فضای بازتری را شامل می شود. خدمات ارائه شده در هر دو نوع پرواز داخلی و خارجی یکسان و به صورت پذیرایی معمولی و تلویزیون های 42 اینچ در کابین برای سرگرمی هستند. در پرواز های اکونومی داخلی میزان بار مجاز 20 کیلوگرم و در پرواز های خارجی این کلاس پروازی 30 کیلوگرم است.
 • کلاس بیزنس: در پروازهای خارجی کلاس بیزنس و یا همان کلاس تجاری ماهان ایر، مسافران با غذاهای ویژۀ ایرانی و بین المللی و نوشیدنی های مختلف پذیرایی می‌شوند. در پروازهای بین المللی کلاس تجاری نیز، امکان استفاده از مانیتورهای شخصی در این پرواز به همراه سیستم های پخش مختلف در پروازهای بالای 3 ساعت برای مسافران وجود دارد.

 

قوانین اضافه بار در پروازهای داخلی و خارجی هواپیمایی ماهان

میزان بار مجار در پروازهای داخلی این کلاس پروازی، 25 کیلوگرم و در پرواز های خارجی تا 40 کیلوگرم است. همچنین هر مسافر پرواز خارجی و داخلی در کلاس عادی می تواند ساک دستی خود را تا وزن 5 کیلوگرم به داخل هواپیما ببرد. این میزان برای پروازهای داخلی و خارجی کلاس بیزینس 7 کیلوگرم است.

ماهان ایر در کلاس پروازی بیزینس، به مسافرانش کیف هدیۀ مخصوص ملزومات بهداشتی، آرایشی و نوشتاری در پروازهای طولانی، به همراه هدیه‌های مخصوص کودکان 2 تا 12 سال و پتو و بالش بسته بندی شده و ضد عفونی شده در طول سفر ارائه می‌کند.

 

هزینه اضافه بار هواپیمایی ماهان

هزینه هر کیلو اضافه بار پرواز خارجی ماهان به طور دقیق مشخص نیست. قیمت اضافه بار با توجه به کلاس پرواز و مسیر پروازی متفاوت است و میزان اضافه بار نیز بر روی هزینه اضافه بار تاثیرگذار است. در صورتی که در مسیر برگشت بار شما بیشتر از حد مجاز باشد نیز باید نسبت به پرداخت هزینه اضافه بار خود اقدام کنید.

 

برنامه پروازهای داخلی ماهان ایر

برنامه پروازهای داخلی شرکت هواپیمایی ماهان یکی از گسترده ترین و مجهزترین مسیرهای پروازی در ایران است. به طوری که بسیاری از توریست های خارجی با ورود به ایران، تمام پروازهای داخلی خود در ایران را با ایرلاین ماهان انجام می‌دهند.

مقاصد داخلی هواپیمایی ماهان به شرح زیر است:

مشهد، کرمان، رفسنجان، شیراز ، کرمانشاه، زابل، زاهدان، قشم، ساری، سنندج و سیرجان

 

برنامه پروازهای خارجی ماهان

برنامه پروازهای خارجی یا بین المللی شرکت ماهان هم مانند پروازهای داخلی کامل است. در واقع می‌توان گفت که سفر به تمام کشورهایی که در ایران پرواز مستقیم دارند از طریق ایرلاین ماهان امکان پذبر است. شما می‌توانید برای خرید بلیط هواپیما خارجی ، به صفحه اصلی آوا بلیط مراجعه کنید و بعد از انتخاب مبدا و مقصد و تاریخ پرواز با استفاده از فیلتر سمت راست صفحه، تنها برنامه پروازهای خارجی ماهان را مشاهده کنید.

مقاصد خارجی هواپیمایی ماهان عبارتند از:

دبی، جده، نجف، کویت، کابل، اربیل، آلماتی، وارنا، دهلی، کوالالامپور، شانگهای، گوانگجو، استانبول، آنکارا، دوسلدورف، میلان، مسکو و سنت پترزبورگ

همچنین لازم است بدانید که شرکت هواپیمایی ماهان از قطب‌هایی مانند فرودگاه بین المللی مهر آباد، فرودگاه بین المللی امام خمینی، فرودگاه بین المللی آیت الله رفسنجانی کرمان، فرودگاه بین المللی کیش و فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز برای پروازهای خود استفاده می‌کند.

 

ناوگان هوایی ایرلاین ماهان شامل چه هواپیماهایی است؟

این شرکت، جمعاً تعداد 58 فروند ناوگان هواپیمایی در اختیار دارد که جزئیات آن به شرح زیر است:

 • 2 فروند هواپیمای بوئینگ 747-300
 • 7 فروند هواپیمای ایرباس A340-600
 • 4 فروند هواپیمای ایرباس A340-300
 • 14 فروند هواپیمای ایرباس A300-600
 • 10 فروند هواپیمای ایرباس A310-300
 • 4 فروند هواپیمای ایرباس A300- B4/ B2
 • 17 فروند هواپیمای BAE 140_300

پیگیری رزرو بلیط هواپیمایی ماهان

اگر بعد از مدتی گشت و گذار در اینترنت بلاخره هواپیمایی ماهان را به عنوان ایرلاین خود برای سفر با هواپیما انتخاب کردید، امکان پیگیری خرید بلیط هواپیما هم برای شما وجود دارد. با استفاده از این امکان می‌توانید خرید انواع بلیط از قبیل بلیط هواپیما داخلی، خارجی، بلیط قطار و حتی هتل را هم پیگیری کنید.

چرا هواپیمایی ماهان یکی از بهترین هواپیمایی های ایران است؟

ارائه خدمات منحصر به فرد به مسافران و ایجاد لحظاتی آرام همیشه اولویت شرکت ماهان بوده و  این شرکت اقداماتی در این زمینه انجام داده که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • ساختمان کترینگ مجهز: هواپیمایی ماهان ایر توانسته با استفاده از بهترین امکانات موجود، یکی از بهترین ساختمان های کترینگ مسافربری در ایران را برای مسافران خود مهیا کند. به همین خاطر توصیه می‌کنیم حتماً از خدمات غذایی (کترینگ) و پذیرایی این ایرلاین استفاده کنید. کترینگ آرمان با 8 هزار متر مربع زیر بنا، 600 کارمند و سرو روزانه 24 هزار پرس غذا، مسئولیت خدمت‌رسانی به این ایرلاین را دارد.

 

غذای ایرلاین ماهان ایر

 

 • امکانات متمایز رفاهی و پرواز: این امکان برای مسافران فراهم است که به صورت آنلاین و البته تنها از طریق کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب بتوانند نسبت به تهیه بلیت در سامانه خرید بلیط آوا بلیط اقدام کنند. همچنین این شرکت هرگونه تغییر احتمالی پروازها یا میزان تأخیر را از طریق سامانه پیام کوتاه و ایمیل به اطلاع مسافران می‌رساند. از دیگر امکانات این شرکت می‌توان به امکان سفارش غذای مخصوص برای مسافران در پروازهای خارجی، حداقل تا 72 ساعت قبل از پرواز اشاره کرد.
 • باشگاه مسافران هواپیمایی ماهان: عضویت در این باشگاه متناسب با مسافت و کلاس پروازی مسافر است. با اولین سفری که از هواپیمایی ماهان تجربه می‌کنید، 1500 مایل اعتبار به حساب شما افزوده می‌شود و سپس می‌توانید کارت عضویت خود را دریافت کنید. در سطح نقره‌ای، این مقدار به 25 هزار مایل و در سطح طلایی به 50 هزار مایل افزایش می‌یابد. از جمله مزایای اعضای طلایی می‌توان به نیم‌بها بودن پرواز با ماهان ایر و حمل 15 کیلوگرم بار اضافی در پروازهای بعدی اشاره کرد. همچنین با ثبت‌نام اینترنتی، هریک از مشتریان می‌توانند 3000 امتیاز دریافت کنند.
 • تجهیزات مدرن هواپیمایی: فضای کابین این شرکت هواپیمایی، همگی دارای فضای کافی جهت استراحت و قابلیت تنظیم صندلی است. همچنین امکان انتخاب از میان فیلم‌های ارائه شده توسط مهمان‌دار و استفاده از سیستم پخش DVD /MP3 ، جهت دیدن فیلم‌ها و شنیدن موسیقی‌های متنوع، در پروازهای بالای سه ساعت نیز برای مسافران وجود دارد.

شرکت ماهان همچنین در کنار ترانسپورت مسافر به جا به جایی بار نیز مشغول است. این اقدام که در سال 1376 برای اولین بار با 2 فروند هواپیمای ایلیوشین آغاز شد و در سال 1378 با خریداری ایرباس گسترش یافت. ماهان ایر در حال حاضر به عنوان نماینده اول هواپیمایی کشور، در داخل و خارج از کشور تبدیل شده و خدماتی ایمن و اقتصادی را به مشتریان خود ارائه می دهد.

 

اطلاعات ضروری و سایت هواپیمایی ماهان

کد یاتا: W5

کد ایکائو: IRM

وب سایت هواپیمایی ماهان: www.Mahan.Aero

تعداد کل کارمندان: 3000 نفر

تعدا تقریبی مسافران: 8 میلیون نفر

تعداد ناوگان هوایی: 58 فروند

مقاصد هوایی: 30 مقصد داخلی و 25 مقصد بین‌المللی

در حال حاضر شرکت هواپیمایی ماهان ایر یکی از موفق ترین و محبوب ترین ایرلاین های داخلی است و همیشه برای بیشتر مقاصد پروازی داخلی و خارجی از اولین انتخاب های مخاطبین است.

 

قیمت پروازهای داخلی ماهان

جدول نرخ پروازهای داخلی هواپیمایی ماهان براساس آخرین مصوبه برای بلیط های سیستمی

مبدا مقصد حداقل قیمت حداکثر قیمت
کرمان تبریز 3,064,000 ریال 5,373,000 ریال
کیش کرمان 2,246,000 ریال 4,914,000 ریال
مشهد عسلویه 5,880,000 ریال 7,459,000 ریال
مشهد قشم 2,898,000 ریال 6,502,000 ریال
مشهد کرمان 2,155,000 ریال 4,565,000 ریال
مشهد کیش 4,084,000 ریال 7,840,000 ریال
تهران لامرد 2,799,000 ریال 5,656,000 ریال
تهران مشهد 2,645,000 ریال 5,790,000 ریال
تهران یاسوج 2,031,000 ریال 4,083,000 ریال
اصفهان تبریز 2,640,000 ریال 5,044,000 ریال
اصفهان عسلویه 3,480,000 ریال 4,410,000 ریال
اهواز عسلویه 4,268,000 ریال 4,918,000 ریال
اهواز کرمان 2,729,000 ریال 5,507,000 ریال
شیراز اهواز 1,919,000 ریال 3,478,000 ریال
شیراز کرمان 1,919,000 ریال 3,648,000 ریال
کرمان اصفهان 2,116,000 ریال 4,029,000 ریال
تهران زابل 3,094,000 ریال 6,260,000 ریال
تهران زاهدان 3,428,000 ریال 6,570,000 ریال
تهران سبزوار 1,972,000 ریال 4,544,000 ریال
تهران سیرجان 2,444,000 ریال 4,929,000 ریال
تهران شهرکرد 1,795,000 ریال 4,125,000 ریال
تهران شیراز 2,575,000 ریال 4,917,000 ریال
تهران طبس 2,031,000 ریال 4,083,000 ریال
تهران عسلویه 4,880,000 ریال 6,188,000 ریال
تهران قشم 2,750,000 ریال 7,204,000 ریال
تهران کرمان 2,044,000 ریال 4,180,000 ریال
تهران کیش 3,362,000 ریال 7,398,000 ریال
تهران گچساران 2,385,000 ریال 4,808,000 ریال
تهران اهواز 1,912,000 ریال 4,622,000 ریال
تهران ایرانشهر 3,684,000 ریال 7,470,000 ریال
تهران ایلام 1,795,000 ریال 4,328,000 ریال
تهران بجنورد 2,487,000 ریال 4,283,000 ریال
تهران بم 2,857,000 ریال 5,776,000 ریال
تهران بندرعباس 2,200,000 ریال 6,502,000 ریال
تهران بیرجند 2,503,000 ریال 5,051,000 ریال
تهران جیرفت 2,917,000 ریال 5,897,000 ریال
تهران خارک 4,280,000 ریال 5,427,000 ریال
تهران خرم آباد 1,735,000 ریال 3,988,000 ریال
تهران رفسنجان 2,385,000 ریال 4,808,000 ریال
تهران اصفهان 1,919,000 ریال 3,648,000 ریال

لیست پروازهای ماهان ایر

کابین هواپیمای ایرلاین ماهان

پرا هواپیمایی ماهان را برای سفر انتخاب کنیم؟

 

لیست پروازهای ماهان ایر

کابین هواپیمای ایرلاین ماهان

پرا هواپیمایی ماهان را برای سفر انتخاب کنیم؟


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.